V poslední době se pozornost zaměřuje mimo jiné na tzv. obrázkové generátory, které vám jsou schopny na základě textu vygenerovat určitý image výstup. Jeden z nejpokročilejších již nějakou dobu můžete využít bez dlouhého čekání, které jste museli dříve podstoupit.
Umělá inteligence se stává naší součástí čím dál více (jednoduše si můžete naklikat třeba nábytek nebo kalhoty). Potvrzuje to i fakt, že například obrázkový generátor vyhrál uměleckou soutěž. Bylo to tak poprvé, kdy umělá inteligence takové ocenění v této oblasti získala.
To samozřejmě vyvolalo i určitou kontroverzi, podle některých účastníků a fanoušků je to nesprávné a nespravedlivé. Možná trochu úsměvný je fakt, že porota prý nevěděla, že obraz tvořila umělá inteligence.
Tip: Víte, jak má vypadat správná kombinace barev na webu? Zaměřte se na gradienty.
Tento generátor obrázků vám na základě zadaných parametrů vygeneruje patřičný výstup. V praxi jednoduše napíšete, co chcete za obrázek, a program vám jej vytvoří. Umí kombinovat koncept, atributy a styly.
Zdroj: https://betterprogramming.pub
Jelikož se však jedná o betu, někdy výstupy nemusí být úplně přesně podle vašich představ. Pro přesnější využít se nabízí průvodce, který vás navede tím správným směrem.
Zároveň je možné v průvodci nalézt inspiraci: zahrnuje estetiku a vibrace i doporučená přídavná jména, abyste získali zamýšlený dojem nebo kompozici. Plus tipy na spoustu dalších oblastí – od fotografování po vytváření malířských portrétů a krajin, filmové a ilustrační styly, historické umělecké styly a 3D umění.
Zdroj: https://www.creativebloq.com
Chcete raději vyvinout něco na míru? Modrý duch vám vytvoří smysluplnou aplikaci či e-shop.
Donedávna byl DALL-E 2 uzavřený pouze pro vybrané zájemce, přičemž každý nový si musel počkat i několik měsíců. Od podzimu minulého roku se však stačí zaregistrovat a můžete jej začít využívat (jediným omezením je počet zadání za měsíc, které si však můžete přikoupit).
DALL-E 2 se pyšní svou realistickou tvorbou a je označovaný za jeden z nejpokročilejších. Využít však můžete také například Midrjourney či Stable Diffusion.
Tip: Poslechněte si, jak se designují algoritmy, které mění naše názory.
V poslední době jste pravděpodobně zaznamenali také boom kolem ChatGPT, který posouvá práci s informacemi na další úroveň. Nyní se navíc objevila zpráva, že tento robot složil zkoušky na právnické fakultě a může dokonce ohrozit klasickou výuku. Skvělé, možná až strašidelné. Pokud vás o ChatGPT zajímá více, pak určitě nesmíte minout podcast Modrého ducha s Janem Šedivým.
Vývoj tímto směrem ale pravděpodobně nabere ještě větší tempo. Podporuje to třeba i Microsoft, který před pár dny investoval 10 miliard dolarů do OpenAI, který právě DALL-E a ChatGPT vyvinul. A sám k tomu dodal, že můžeme očekávat "nové formy digitálních zážitků".
Není to však jediná ukázka, kde umělá inteligence proráží – dnes si můžete pustit například flirtující algoritmy anebo třeba objednat robota, který má pomáhat osamělým seniorům. A takto bychom samozřejmě mohli napsat velice dlouhý seznam z mnoha oblastí. Čím dříve se tedy člověk naučí programovat, tím zřejmě lépe.
Otázkou ale zůstává využití těchto novinek a zda přílišná zbrklost či přehnanost v jejich užívání není spíše na škodu. Pak se jednoduše dostaneme do situace, kdy máme tak chytré telefony, že je naopak potřeba detox.
I když se nás umělá inteligence urputně snaží překonat v široké škále oblastí, lidskost a emoce, které do umění umí vložit člověk, stále ještě pokořeny nebyly. Grafický designér, vývojář či copywriter lépe vystihne váš požadovaný záměr, protože jste mu schopni podrobněji vysvětlit kontext.
A on jen mechanicky nepřebírá používané informace, ale vloží do toho svou přidanou hodnotu a představivost. Proto pokud chcete vyvinout nějakou webovou či mobilní aplikaci, která bude dávat smysl, Modrý duch rozhodně není žádný robot.
Praktický
Inspirující
Zábavný
Nic moc