Jdou inovace a potřeba bezpečnosti proti sobě? Jak se inovuje startupistovi ve státním podniku zajišťujícím bezpečnost? A jak se v takové firmě zavádí používání AI? S Lukášem se na témata inovací a kyberbezpečnosti v tomhle díle Updatu ptáme Davida Miklase.
David je šéf IT Správy železnic, kde pod něj spadají i inovace a kyberbezpečnost. Je to ale hlavně inovátor a původně startupista s nejenom skvělými projekty a nápady, ale i schopností je realizovat na velké škále. V covidu například vytvořil desetitisíce ochranných masek pro zdravotníky z potápěčských masek z Decathlonu z celé Evropy. Jak může člověk s podobnou náturou pomoct obřímu státnímu podniku? Jak se liší zajišťování kyberbezpečnosti ve státní sféře a v soukromé firmě? A na které inovace se na železnici můžeme těšit?
"My vlastně stavíme celorepublikový zastřešovací informační systém, který dokáže ta data generovat jednak pro ty zobrazovací panely a taky pro ta hlášení, aby se nám to sjednotilo," říká David Miklas. "A tenhle systém má využívat hlasovou syntézu, abys to mohl říkat v téměř jakémkoliv světovém jazyce a abys víceméně realtime mohl generovat vlastně cokoliv, co tě napadne."
"Je celá řada lidí, kteří volají po AI. Ale já říkám, že za tím nemůžeme běžet jak děti na hřišti - všichni běží za míčem, místo aby strategicky stáli na pozicích a vyčkávali. Jsme přece jen kritická infrastruktura státu," glosuje David Miklas.
Jak moc jsou tedy (nejen kyber) bezpečnost s inovacemi v rozporu? Poslechněte v nové epizodě BlueGhost Update.
Praktický
Inspirující
Zábavný
Nic moc